Super League 2024-25 | Παναθηναϊκός - Άρης | PreGame

Παναθηναϊκός - Άρης
Η αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον Άρη στο ΟΑΚΑ αποτελεί (θεωρητικά τουλάχιστον) το σημαντικότερο παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2024-2025. Διαβάστε το παρελθόν των αναμετρήσεων των δύο ομάδων σε επίπεδο πρωταθλήματος και άλλα ενδιαφέροντα ιστορικά και στατιστικά στοιχεία όπως τα καταγράφει -μέσω της επίσημης ιστοσελίδας της- η Super League. Σύμφωνα με την προαναγγελία της διοργανώτριας αρχής:

Μόλις στα δύο από τα δέκα τελευταία παιχνίδια με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό έχουν σκοράρει και οι δύο ομάδες. Οι Πράσινοι μετρούν τρεις νίκες με 1-0, τρεις με 2-0 και ο Άρης έχει επικρατήσει δύο φορές με 1-0. Οι αναμετρήσεις που σκόραραν και οι δύο ήταν για τη διαδικασία των Playoffs, στις 18 Απριλίου 2021 στη νίκη των Κίτρινων με 2-1 και στις 14 Μαΐου 2023, όταν αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1.

Ο Παναθηναϊκός είναι κυρίαρχος στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων στην Αθήνα, αφού έχει 47 νίκες και 11 ισοπαλίες στα 65 ματς, αλλά οι Κίτρινοι έχουν αποσπάσει θετικά αποτελέσματα την τελευταία 20ετία. Την περίοδο 2020-21, μάλιστα, επικράτησαν εκτός έδρας τόσο στην κανονική περίοδο (1-0 με γκολ του Μαντσίνι), όσο και στα Playoffs (2-1 με γκολ του Μανού και του Ματέο Γκαρσία).

Στα δύο αυτά ματς προπονητής του Άρη ήταν ο Άκης Μάντζιος, ο οποίος οδήγησε την ομάδα της Θεσσαλονίκης στη νίκη επί του Παναθηναϊκού και στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι των δύο ομάδων για το πρωτάθλημα, αφού στις 28 Απριλίου 2024, ο Άρης επικράτησε με 1-0 στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας για τα Playoffs του πρωταθλήματος.