Header Ads

Header ADS

Conference League | AEK - Inter Club d'Escaldes 4-3 | Highlights

AEK
Η ΑΕΚ επικράτησε με 4-3 της Ίντερ Ντ' Εσκάλδες στην Νέα Φιλαδέλφεια, στον πρώτο αγώνα για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του UEFA Conference League 2024-2025. Ρεβάνς την Πέμπτη 1η Αυγούστου στην Ανδόρα.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα προηγήθηκε στο ημίχρονο με 3-0 (6' Λιούμπισιτς, 20' Γκαρσία, 31' Γκατσίνοβιτς) και στο 52ο λεπτό΄ένα ακόμα γκολ με κεφαλιά του Μουκουντί.

Η Ίντερ αντέδρασε και μείωσε σε 4-1 με αυτογκόλ του Βϊντα στο 65ο λεπτό, ενώ πέτυχε δύο ακόμα γκολ με τον Αντρέου (77' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι) και τον Μαρτίνεζ (83').

Νωρίτερα, στο 74ο λεπτό, ο Λιβάι Γκαρσία είχε χάσει την ευκαιρία να κάνει το σκορ 5-1, αφού ο Μουνιόζ απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του διεθνούς επιθετικού της ΑΕΚ.